Hakikatin Susmayan Bülbülü -
$ DOLAR → Alış: 30,98 / Satış: 31,11
€ EURO → Alış: 33,54 / Satış: 33,67

Belediyenin Aşudu Projesi Çevrecileri Tedirgin EdiyorAşudu Deresi Dere ve Rekreasyon Alanı Düzenlemesi Projesi mahalle sakinlerinin ve çevrecilerin eleştirilerinin odağında. Projenin doğal yapıya zarar vereceği iddia ediliyor.

Belediyenin Aşudu Projesi Çevrecileri Tedirgin Ediyor
  • 06.06.2022

Tarım ve Orman Bakanlığı, Malatya’nın Darende ilçesinde ‘ikinci Uzungöl vakası’ diye adlandırılabilecek bir projeyi hayata geçirdi.

İmar planına göre proje, Aşudu Deresi kaynağından başlayarak Tohma Çayı’nı içeren 9,5 km uzunluğundaki doğa harikası bir vadiyi kapsıyor. 

Vadinin çevresindeki Nadir, Mehmet Paşa, Sayfiye, Kılıçbağı, Beybağı ve Günpınar mahalleleri projeden doğrudan etkilenecek. Bu nedenle altı mahalle projeye itiraz etti. İtirazları önce reddedildi. Daha sonra Darende Belediyesi projeyi ‘kamuoyu istemediği’ için iptal ettiklerini duyurdu. Ama proje iptal edilmemiş. Bölge halkı bunu muhtarlara gelen ‘kamulaştırma’ yazısıyla öğrendi. Yani iki yıl boyunca belediye tarafından ‘kandırılmışlar.’

9,5 km uzunluğundaki vadi / Fotoğraf: Google Maps

Süreç 2016’da başladı

‘Turizm’ vurgusuyla duyurulan proje, Mart 2016’da Malatya Büyükşehir Belediyesi Orman ve Tarım Bakanlığı tarafından hazırlandı.

Proje hazırlandıktan üç yıl sonra derenin içinden geçen altı mahalleden 632 kişi imza topladı ve itiraz dilekçesini belediyeye verdi.

Bu itirazdan bir ay sonra, Malatya Belediye Meclisi askı sürecindeki itirazları reddetti.

2020’deyse Darende Belediyesi projeden vazgeçildiğini duyurdu:“Turizm açısından ilçemizin ön plana çıkmasını sağlayacak Aşudu Deresi Rekreasyon Projemizi kamuoyunun istememesi nedeniyle iptal ettiğimizi bu projeyle ilgili çalışmalarımızı durdurduğumuzu siz değerli hemşerilerimize duyururuz.”

Ama projeden vazgeçilmemiş. Bu gerçekse iki yıl sonra muhtarlara gönderilen ‘kamulaştırılacak taşınmazların tahmini değer tespitleri’ yazısıyla ortaya çıktı.

Fotoğraf: Diken

Yapılaşmaya açıldı

Mart 2022’de alınan encümen kararına göre altı mahalledeki 569 parsel kamulaştırılacak ve yapılaşmaya açılacak.

Proje kapsamında;

  • Derenin her iki yanında 5 metre genişlikte yaya yolları yapılacak.
  • Yapılaşmanın önü açılacak, butik oteller yapılarak yayla turizmi teşvik edilecek.
  • Dere trapez kesitli betonarme kanal şeklinde yapılacak, su tutma noktalarında otomatik şamandıralı su eklüz noktaları olacak.
  • Yol boyunca ‘yöresel ürünlerin satılması’ için alışveriş mekanları yapılacak
  • Fayton ve  akülü araç hizmetleri verilecek
  • Parsel kenarlarında dekoratif duvarlar yapılacak.
Aşudu Deresi proje tip kesiti / Görsel: Orman ve Tarım Bakanlığı

Bölge halkı proje detaylarından yola çıkarak ikinci bir Uzungöl faciasından kaygılı: “Darende Belediyesi’nin çölde adeta bir vaha olan Aşudu Deresi’ni  betona boğacak projesine gönlümüz razı olmuyor.”

Bu kaygıda haklılar çünkü önlerinde Günpınar Şelalesi Tabiat Parkı örneği var. Darende ilçesi sınırları içindeki bu tabiat parkı, Tarım ve Orman Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü tarafından ‘korunan alanlar’ listesine alındı.

Yani bölge, SİT nitelikli doğal koruma alanı. Ama yasalara rağmen korunmadı, yapılaşmaya açıldı. Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü’nün sitesinde yer alan bilgiye göre tabiat parkına cam teras yapıldı.

Kaynak: DİKEN

Etiketler: /

AK Parti’nin Darende Adayı Belli Oldu
31 Mart 2024 mahalli idareler seçiminde AK Parti'nin Darende'deki belediye başkan adayı belli oldu.
Depremde Yıkılan Hamidiye Sitesi’ndeki Hulusi Efendi Vakfı Detayı!
Hamidiye Sitesi skandalının perde arkasında da Hulusi Efendi Vakfı çıktı.
Darende’de Dut Bolluğu Yüzleri Güldürüyor
Balaban Mahallesi'nde çiftçilik ile uğraşan Mehmet Önder, bahçesine diktiği yerli aşı dutundan güzel verim aldığını ifade etti.
Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili Seçimi Darende Detaylı Sonuçları 2023
Milletvekilliği ve Cumhurbaşkanı seçimleri tüm yurtta tamamlandı ve kesin sonuçlar belli oldu. İki turda tamamlanan Cumhurbaşkanlığı Seçimleri ve milletvekili seçimlerinde...
Afetin Gölgesinde Buruk Bir Bayram
İçinde kurtuluşun anahtarı olan Leyl-i Kadir’in bulunduğu mukaddes Ramazan’ı geride bıraktık. Afetin mahzun gölgesinde geçirdiğimiz Ramazan’dan sonra şimdi buruk bir...
Dereboyu’nu Acele Kamulaştırma Kararı Tepki Çekti
Beybağı, Günpınar, Kılıçbağı, Mehmet Paşa, Nadir ve Sayfiye Mahallelerini içeren "acele kamulaştırma" kararı Resmî Gazete'de yayımlandı. Karara kamuoyunda tepki ve...
11 Yıl Sonra İlk Kez Darende 4’ün Üzerine Sallandı!
Tüm Türkiye'yi derinden etkileyen Kahramanmaraş Pazarcık ve Elbistan depremleri sonrasında gerçekleşen artçı sarsıntılar halen devam ediyor.
Milletçe Yastayız!
6 Şubat tarihli Kahramanmaraş merkezli deprem ülkemizi bütünüyle yasa boğdu. Kaybettiğimiz canlara yüce Allah'tan rahmet, kederli ailelere sabır diliyoruz.
Darende İlçe Emniyet Müdürlüğü Personeli Yangın Tatbikatı Yaptı
Malatya Büyükşehir Belediyesi İtfaiye ekipleri tarafından Darende İlçe Emniyet Müdürlüğünde görevli personellere yönelik, yangın ve deprem anında alınacak önlemler ve...
“Mustafa Necati Bey” Eseri Ödüle Lâyık Gördüldü
Tohumluk Vakfı web sitesinden yapılan açıklamada   Eğitimci ve siyaset insanı Nafi Atuf Kansu adına torunları tarafından konulan Eğitbilim Araştırmaları...
Korkutan Trafik Kazasında 6 Çocuk Yaralandı
Kontrolden çıkan araç Kur'an Kursu öğrencilerine çarptı.
Osmaniye’den Darende’ye Arıcılık Göçü!
Osmaniyeli arıcılar Darende'den memnun kaldı.
15 Temmuz Programı Büyük İlgi Gördü
Hain darbe girişiminin yıl dönümünde yapılan etkinlik büyük ilgi gördü.
Belediyenin Aşudu Projesi Çevrecileri Tedirgin Ediyor
Aşudu Deresi Dere ve Rekreasyon Alanı Düzenlemesi Projesi mahalle sakinlerinin ve çevrecilerin eleştirilerinin odağında. Projenin doğal yapıya zarar vereceği iddia...
Ramazan Bayramı’mız Kutlu Olsun! (2022)
Ramazan'ı geride bırakmanın hüznü, yeni bir bayrama daha kavuşmanın anlatılmaz sevinci
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ